تبلیغات
قتیل العبرات - برخی از فضایل امیر مؤمنان علی (علیه‌السلام)
   


<-BlogDescription->

برخی از فضایل امیر مؤمنان علی (علیه‌السلام)

سعدبن ابی‏ وقاص ضمن گفت‏گو با دو نفر که در راه مکه با آنان برخورد کرده بود، می‏ گوید: من چهار خصلت و فضیلت درباره علی‏ بن ابی‏طالب شنیدم که اگر یکی از آن چهار مورد درباره من صادر شده بود، برایم بیش از همه دنیا ارزش می‏داشت:

1. علی از پیامبر و پیامبر از علی است

وقتی سوره مبارکه «توبه» که اعلام انزجار مسلمین از کفّار است، نازل شد، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آن را به ابوبکر داد تا برای مردم مکّه بخواند. وقتی ابابکر مقداری از راه‏ را رفت، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) حضرت امیرمؤمنان علی (علیه السلام) را فرستاد و فرمود: سوره«برائت» را از او تحویل بگیر و پیش من بیاور تا کسی را بفرستم که برای این کار شایسته است.
امیرالمؤمنین (سلام‏ الله علیه) رفت و سوره‏ توبه را تحویل گرفت و آورد و سؤال کرد: چرا ابوبکر این سوره را به مردم مکّه ابلاغ نکند؟ آیا اتفاقی افتاده است؟
رسول خدا فرمود: جبرئیل از طرف خدای سبحان پیام آورد: «لا یؤدّی عنک إلاّ أنت أو رجل منک»؛ ای پیامبر یا شخصاً این سوره را برای مردم مکّه بخوان یا مردی را که از تو باشد، اعزام کن. «وعلی منّی وأنا من علّی»[1] ؛ علی از من است من هم از علی هستم. تنها علی می‏تواند سوره برائت را از طرف من برای مشرکان بخواند.
بیانی که درباره حسن‏بن (سلام ‏الله‏ علیهما) آمده: «حسین منّی وأنا من حسین»[2] درباره علی ‏بن ابی‏ طالب
(علیه السلام)  نیز آمده است.
همچنین عبدالله‏ بن جعفر به پدرش امام صادق (علیه‌السلام) عرض کرد: من و برادرم موسی‏ بن جعفر (سلام‏ الله‏ علیه) مساوی هستیم؛ پدر و جدّ من و او یکی است. پس چرا علاقه تو به به برادرم موسی‏ بن جعفر بیشتر است؟ با این‏که پدر هر دوی ما یکی و جدّ هردوی ما یکی است. پس چرا برادرم پیش شما چنین عزیز است؟ امام صادق (سلام‏ الله‏ علیه) به فرزندش عبدالله فرمود: «إنه من نفسی وأنت إبنی»[3] ؛ بین تو و برادرت فرق است، تو پسر من هستی، امّا برادرت موسی از جان من است. در پیدایش تو بدن دخیل بود، امّا در ظهور و تجلّی او جان من دخیل است. نگو من هم فرزند امام صادق هستم، فرزندی معنایی دارد و وارث مقام شدن مطلب دیگری است.

ادامه دارد ...

........................................

1. بحارالأنوار، ج۲۶، ص۳٫

2. همان، ج ۳۴، ص ۱۶۲٫

3. همان، ج۸۴، ص ۸۱٫

منبع: http://magazine.esra.ir::
:: برچسب‌ها: فضایل , امام علی علیه السلام , عبد الله بی جعفر ,
نویسنده : محمد جواد ملکی اصل
تاریخ : چهارشنبه 28 تیر 1391