تبلیغات
قتیل العبرات - یگان صابرین چیست؟ و چگونه برترین یگان ویژه کشور شده است؟
   


<-BlogDescription->

یگان صابرین چیست؟ و چگونه برترین یگان ویژه کشور شده است؟
در گفت و گو با سردار مرتضی میریان فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب، به بررسی چیستی این یگان و نحوه ی فعالیت ها و آموزش های آنان پرداختیم.
سردار میریان اکنون جانشینی معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه را بر عهده دارد.

لطفاً ابتدا درباره یگان ویژه نیروی زمینی سپاه توضیحات مختصری ارائه  بفرمایید. چرا نام صابرین برای این یگان انتخاب شد؟

نام صابرین برگرفته از آیه 65 سوره انفال است كه خداوند در این آیه یك مقایسه آماری كرده و توان صابرین را در برابر دشمن، یك به ده اعلام مى‎كند؛ البته خداوند در اینجا قید مى كند به شرطى كه ایمانشان قوى باشد.

در نیروى صابرین هم مهمترین مشخصه، ایمان و اعتقاد است. البته دو مشخصه مهم دیگر نیز براى این نیرو در نظر گرفته شده است؛ یعنى افراد عضو نیروى صابرین افرادى سه بعدى هستند.
ویژگی دوم و سوم، علم و تخصص و توان بالاى جسمى است. همه اینها از آموزهاى دینى گرفته شده و در آیین نامه صابرین هم آورده شده است.  روند آموزش و تربیت صابرین چگونه شکل گرفت؟

وقتی قرار باشد یك نیروى ویژه تشكیل شود، آموزش هایش هم باید خاص و متناسب با تعریف نیرو باشد. در ابتدا بحثى بود مبنی بر این كه این آموزش در خارج از كشور صورت بگیرد یا داخل. آیا داخل کشور توان چنین آموزش‎هایى را دارد یا ندارد؟

در آن زمان جلسات مكررى در آموزش نیروى زمینى در این خصوص برگزار شد. نهایتاً تصمیم بر این شد که اگر چه به تنهایى توان آموزش كامل را نداشته باشیم اما با بسیج امكانات كشور مثل کمک گرفتن از فدراسیون‎هاى مختلف مى توانیم به هدفمان برسیم.

ما در طول دوره یكم و دوم از 300 مربى استفاده كردیم كه بخش زیادى از آنها بیرون از سپاه بودند. فدراسیون‎هاى كوهنوردى، صخره‎نوردى، رزمى، تیراندازى و خیلى فدراسیون‎هاى دیگر را آوردیم پاى كار و از مربیان آنها استفاده كردیم.

در واقع تمام كشور را بسیج كرده و پاى كار آوردیم تا امروز با گذشت نزدیک به 12 سال از تشكیل صابرین، مربیان متخصص خودمان را داشته باشیم. نیروهاى اولیه صابرین طی چه روندی انتخاب میشدند؟

فراخوان دادیم و شرط اولیه هم این بود كه داوطلبین، نیروى رسمى سپاه باشند. در اولین مرحله تعدادى داوطلب شدند. دو ویژگى لازم بود تا وارد مراحل بعدى شوند؛ اول داوطلب بودن و دوم شهادت‎طلب بودن.

اولین تستى كه گرفتیم این بود كه 54 كیلومتر راهپیمایى مداوم و با تجهیزات داشتیم كه چند نفر ریزش كردند. انواع و اقسام تست‎ها را از اینها گرفتیم؛ از تست‎هاى بدنى تا روانى و هوش. بحث هوش و آمادگى ذهنى فاكتور خیلى مهمى است.

نیروهاى ویژه در شرایط سخت قرار مى گیرند و خودشان باید تصمیم بگیرند، طرح‎ریزى كنند و عملیات انجام دهند. بنابراین باید از هوش بالایى برخوردار باشند.

صعودهاى بالاى 4000 متر، حدود 300 كیلومتر جنگل‎نوردى، 500 كیلومتر كویرنوردى و بالاى 1200 متر صخره‎نوردى از دیگر آزمایش‎هاى ما بود.
 نیروهاى صابرین داراى چه سطح‎بندى هستند؟

چند سطح براى آنها تعریف شده است: تكاور، نیروى مخصوص و نیروى ویژه.

 هنگام تشكیل صابرین، از نیروهاى ویژه دیگر كشورها هم الگو گرفتید؟

همان موقع متون و اطلاعات مربوط به 11 نیروى ویژه در دنیا ترجمه و مطالعه شد. به‎خصوص نیروهاى ویژه انگلیس كه حدود 400 سال قدمت دارد و تقریباً پایه و الگوى همه نیروهاى ویژه در دنیاست و اغلب كشورها از آن الگو گرفته اند. ما هم از تجارب دیگران حتى اگر دشمن باشد نگذشتیم.

 چه چیزى صابرین را از سایر نیروهاى ویژه دنیا متمایز مى‎كند؟

ما زیربنا و پشتوانه اى بسیار قوى داریم كه بسیارى از آنها آموزه‎هاى قرآنى است و سیره اهل بیت(ع) و پیامبر اكرم(ص) كه مى تواند بسیار كارساز باشد.

بنیادى‎ترین ویژگى‎های ما ایمان، علم و تخصص و توان جسمى است.

در نبرد اخیر در شمالغرب هم همین بود. اگر اراده نیروها قوى نبود، شكست مى خوردیم. این اراده ما را پیروز كرد. در حقیقت جنگ، جنگ اراده ها بود. اساس صابرین هم همین است. یعنى اگر ما صبر و تحمل و استقامت داشته باشیم، پیروز هستیم. اگر اراده ضعیف باشد، با دو تا شكست به اصطلاح جزئى كار ما تمام است. این نكته خیلى مهم است كه اراده قوى، پیروز كننده جنگ است.

منبع: jahannews.com


::
:: برچسب‌ها: تکاور , صابرین , یگان ویژه ,
نویسنده : محمد جواد ملکی اصل
تاریخ : شنبه 7 مرداد 1391