تبلیغات
قتیل العبرات - خطر زلزله تهران !!
   


<-BlogDescription->

خطر زلزله تهران !!
به گزارش جهان به نقل از دنیای اقتصاد، دكتر علی بیت‌اللهی می‌گوید: انتخاب محل سكونت در تهران باید در اولویت دوم و سوم افراد باشد و اولویت اول باید اطمینان‌بخشی از كیفیت‌های حداقلی سازه ساختمان و مقاومت آن در برابر تكان‌های ناشی از زمین‌لرزه باشد.

دكتر بیت‌اللهی با بیان اینكه فرار از گسل و زمین‌لرزه در تهران معنا ندارد، می‌گوید: با توجه به طول و فراوانی گسل‌های تهران، فرضیه امن‌بودن یك یا چند نقطه در تهران بی‌معنا است.

این زلزله‌شناس باتجربه در عین حال تصریح می‌كند: مقاومت یك ساختمان در برابر زلزله به ظاهر و بخش‌های پیدا و آشكار ساختمان ربطی ندارد و این فقط وضعیت سازه‌ای ساختمان است كه مشخص می‌كند ساختمان تاچه اندازه در برابر زمین‌لرزه مقاوم است. وضعیت سازه‌ای از روی ستون‌ها، ابعاد ستون‌ها، پی ساختمان، تیرچه‌ها، آرماتوربندی و بخش‌هایی كه بعد از عملیات نازك‌كاری از دید پنهان می‌شوند، قابل تشخیص و محاسبه است.

زلزله تهران
دكتر بیت‌اللهی با بیان اینكه در حال حاضر هیچ مركز یا نهادی در برابر مسوولیت‌پذیری كیفیت و مقاومت سازه‌ای ساختمان‌ها در مقابل زلزله جوابگو نیست، تصریح می‌كند: طرح صدور شناسنامه‌فنی برای ساختمان‌ها تنها راهكار علمی و تضمین‌كننده برای محاسبه درجه استحكام سازه‌ای ساختمان‌ها محسوب می‌شود كه متاسفانه این طرح هم‌اكنون در تهران تعلیق شده است.
با صدور شناسنامه‌فنی برای ساختمان‌ها، مهندسان‌ناظر با امضای شناسنامه در مراحل مختلف ساخت، نوع و اندازه مصالح‌ بكاررفته در بخش سازه ساختمان را در متن شناسنامه قید می‌كنند و با این كار درجه كیفیت و مقاومت سازه را مكتوب نوشته و پای آن را امضا می‌كنند طوری كه در زمان خرید‌وفروش ساختمان‌ها، یك نسخه از این شناسنامه‌ تحویل مشتری می‌شود و اگر درجه كیفیت مقبول خریدار نباشد، عملاً ساختمان به فروش نمی‌رود.

دكتر بیت‌اللهی از دولت و شورای‌شهر تهران خواست نسبت به احیای صدور شناسنامه‌فنی اقدام كنند تا در انبوه ساخت‌وسازهای جدید، جایگاه مقاومت لرزه‌ای، مشخص و مورد توجه سازنده‌ها قرار گیرد.

این زلزله‌شناس به صراحت اعلام می‌كند: در حال حاضر هیچ راهی برای اطمینان 100درصدی از مقاومت ساختما‌ن‌ها در برابر زلزله احتمالی وجود ندارد و فقط شناسنامه‌فنی می‌تواند این اطمینان را تضمین كند.

توصیه‌هایی از جنس زلزله برای خرید آپارتمان


كلان‌شهر تهران با حدود 5/8 تا 9 میلیون نفر جمعیت ساكن (معادل 12 درصد كل جمعیت كشور)، سال‌ها است با خطر زمین‌لرزه دست‌وپنجه نرم می‌كند و ترس قدیمی ساكنان این كلان‌شهر تقریبا هر بار كه در یكی از استان‌های همسایه‌، زلزله‌ای رخ می‌دهد بلافاصله احیا می‌شود تا جایی كه طی چند روزگذشته با رخداد زلزله در استان آذربایجان‌شرقی، در تهران شایعه‌ای به راه افتاده مبنی براینكه: «شمارش معكوس وقوع زلزله‌بزرگ تهران فرارسیده است.»

زلزله روز 21 مردادماه، در 18 روستا از توابع استان آذربایجان‌شرقی هنوز پس‌لرزه‌های شدید و گاهی هم خفیف در این مناطق را به همراه دارد.

جالب‌تر اینكه بامداد شنبه‌ای كه گذشت (حوالی ساعت 2صبح) زلزله‌ای با قدرت 8/3 ریشتر در شرق استان تهران، كل پایتخت را تكان داد و چون نیمه‌شب بود و همه در خواب بودند، این زلزله كه از نظر زلزله‌شناسان «خفیف و عادی» توصیف شده، كاملا احساس شد.

حالا در تهران شایعه چند روز گذشته تحت‌تاثیر ارتعاش 8/3 ریشتری گسل مشاء قوت گرفته است.

زلزله‌شناسان می‌گویند: 15سال است كه در وقوع زلزله‌بزرگ تهران تاخیر به وجود آمده است. منظور از «زلزله‌بزرگ» همان زمین‌لرزه‌ای است كه هر 158سال در تهران اتفاق می‌افتد كه شدت آن حداقل 6 ریشتر و به طور متوسط 7ریشتر می‌باشد.

تهران روی 63 فقره گسل اصلی و فرعی قرار دارد كه 10تای آنها جزو گسل‌های اصلی و لرزه‌زا با درازای بیش‌از 10 كیلومتر هستند.

نقشه گسل‌های اصلی تهران نشان می‌دهد: درخت چند ده شاخه‌ای گسل در زیر شهر تهران نقش «مین» در میدان جنگ را بازی می‌كند و هر لحظه از شبانه‌روز حركت یا فعالیت یكی از شاخه‌های این درخت مین، پایتخت ایران و ساكنانش را می‌تواند با پیامدهای جبران‌ناپذیری روبه‌رو كند.

همه مناطق و كوچه‌ها و خیابان‌های شهر تهران روی شاخه‌های اصلی گسل‌های لرزه‌زا قرار دارند و نقطه‌امن به لحاظ نبود گسل زیر آن، تقریبا در تهران وجود ندارد.

با این حال آیا می‌توان تهران را منطقه امن مسكونی تصور كرد؟

دكتر محمود فاطمی‌عقدا رییس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان كشور در پاسخ به این پرسش اعلام كرد: نكات مهمی درباره «زلزله و سكونت در تهران» وجود دارد كه اگر رعایت شود این شهر همچون سایر شهرهای زلزله‌خیز كشورهای توسعه‌یافته، كاملا برای ساكنانش امنیت را تضمین خواهد كرد.

دكتر عقدا معتقد است: اولین كاری كه مردم تهران باید تا پیش از وقوع زلزله‌بزرگ و قبل از اینكه خسارت‌های جبران‌ناپذیر متوجه‌شان شود، انجام دهند، تامین امنیت و استحكام محل زندگی‌شان است. آپارتمان‌های موجود در تهران برحسب اینكه در كدام نقطه از شهر و با چه ویژگی‌هایی ساخته‌ شده‌اند دارای درجه متفاوتی به لحاظ مقاومت و استحكام در برابر زلزله هستند.

رییس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن در ادامه گفت: در همه ساخت‌وسازهای جدید باید مقررات آیین‌نامه 2800 زلزله كشور كه مقررات مخصوص زلزله می‌باشد، رعایت شده باشد اما اینكه این مقررات تا چه حد و به چه صورتی در ساختمان‌ها رعایت شده، قطعا در توان شناسایی مردم و كسانی كه برای خرید واحدمسكونی پا پیش می‌گذارند، نیست!

آیین‌نامه 2800 و سایر مقررات و نكات مهندسی كه برای استحكام سازه‌ای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در یك ساختمان آماده فروش پنهان است و در واقع در ظاهر ساختمان‌ها قابل شناسایی یا اندازه‌گیری نیست و اگر كسی هم ادعا كند از روی نمای ظاهری ساختمان می‌تواند بفهمد كه سازه آن محكم و ضدزلزله است، حرف غیرعلمی زده است و نباید به آن استناد كرد.

رییس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان در ادامه افزود: مباحث مقاومت لرزه‌ای ساختمان‌های مسكونی فقط از روی نقشه‌طراحی، نقشه محاسبات و نقشه اجرای ساختمان قابل تشخیص است كه البته این نقشه‌ها را فقط یك مشاور‌فنی یا مهندس‌ساختمان می‌تواند بخواند و تجزیه‌وتحلیل كند نه افراد عادی.

این مقام فنی و اجرایی در حوزه ساختمان‌سازی معتقد است: مردم برای خرید مسكن باید چند نكته را مورد توجه قرار دهند تا بلكه ضریب اطمینان از خرید یك آپارتمان مقاوم در برابر زلزله را برای خود تا حد ممكن بالا برده و در عین حال احتمال ماندن زیر آوار را برای خود و اعضای خانواده‌شان تا حد ممكن كاهش دهند.

دكتر فاطمی‌عقدا در این باره گفت: یكی از مواردی که باید در خرید آپارتمان به آن دقت شود، تحقیق درباره سازنده ساختمانی است كه قصد خرید یك واحدمسكونی موجود در آن را دارید. سازنده‌های اسم‌ورسم‌دار قبل از رسیدگی به زیبایی ساختمان، اولین نكته‌ای را كه پیشانی ساخت‌وسازهایشان قرار می‌دهند، رعایت كامل و موبه‌موی آیین‌نامه 2800 است. البته نكته‌ای كه باید به آن دقت شود این است كه این روزها مشاوران‌ املاك همه سازنده‌ها را معروف و دارای اسم‌‌ورسم عنوان می‌كنند تا بتوانند در ركود موجود، واحدهای در نوبت فروش را فروخته و به پورسانت انجام معامله‌شان برسند!
برای اطمینان از معروف و معتبر بودن سازنده‌ها فقط تحقیق محلی و مشاهده چندین ساختمان‌ ساخته‌شده توسط آنها و گپ و گفت با ساكنان ساختمان‌هایی كه سازنده‌ها ساخته‌اند لازم است.

دكتر فاطمی‌عقدا راه دوم برای اطمینان از مقاومت لرزه‌ای ساختمان‌ها را دسترسی به مهند‌س‌ناظری كه ساخت آن ساختمان را نظارت كرده و به قول‌معروف با امضای‌ خود، كیفیت سازه آن را تایید كرده است، می‌داند.

رییس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان كشور در عین حال از مسوولان دولتی خواست مكانیزمی ایجاد كنند تا در بنگاه‌های املاك، استفاده از مشاور‌فنی اجباری شود تا در موقع خرید‌وفروش واحدهای مسكونی در بنگاه‌ها، بسته به تقاضای خریداران، مشاور‌فنی ابتدا ساختمان را مورد بازرسی قرار دهد و در صورت تایید، یك نسخه تاییدیه‌فنی مبنی بر مقاومت سازه در برابر زلزله را همراه با مبایعه‌نامه به خریدار ارائه كند.

منبع: جهان نیوز


::
:: برچسب‌ها: زلزله , زلزله تهران , خرید مسكن ,
نویسنده : محمد جواد ملکی اصل
تاریخ : جمعه 3 شهریور 1391